Головна | Реєстрація | Вхід | RSSЧетвер, 16.05.2024, 14:55

Мій сайт

Меню сайту
Категорії розділу
Відкриті уроки [9]
Проекти [2]
Творчий звіт [0]
Досвід роботи [1]
Дидактичні ігри [65]
Класному керівнику [1]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 9
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Методична копілка » Відкриті уроки

Закріплення навичок правопису загальних іменників

Урок рідної мови

Тема.        Закріплення навичок правопису і загальних іменників.

 

Мета.   Закріплення знання учнів про правопис власних і загальних                  іменників; формувати орфографічну грамотність; розвивати зв'язне мовлення, уточнювати і збагачувати словник учнів; виховувати почуття взаємодопомоги, розуміння необхідності колективних зусиль для досягнення певної мети, а також любові до рідної землі, до України.    

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь, навичок.

 

Обладнання:  підручник М.С.Вашуленка, О.І. Мельничайко, картки, таблиця «Іменник», аудіокасета із записом фізкультхвилинки, карта України, завдання для групової роботи.

                                          Хід уроку

 

I.Організація класу

          Задзвенів для всіх дзвінок

          Час почати наш урок.

Девіз уроку.  Працювати дружно, плідно протягом всього уроку, щоб вивчити на «відмінно» мову рідного народу.

II.  Мотивація навчальної діяльності.

     Оголошення теми і мети уроку.

               Тема нашого уроку «Закріплення навичок правопису власних і загальних іменників». Наше завдання – навчитися правильно писати власні і загальні іменники, а також узагальнити знання, одержані на попередніх уроках.и 

 III. Узагальнення знань, умінь, навичок.

       1. Вправа « Виграш у лотерею».

       Коротке повторення матеріалу попереднього уроку. Учень, який підсумовує цей матеріал, зачитує власне «резюме». Учитель вкладає його в журнал « Удачі в лотереї».

      2.Гра « Аукціон знань. А я знаю, що іменник...»

 

Підсумок       Отже,запамятайте обовязково:

                        Іменник-це частина мови.

                           Він всі предмети називає.

                           « Хто?» та « Що?»-відповідає

                           Хто?-матуся, жук,дівча.

                          Що ?-калина, мир, пеньок.

                          Кожному іменник дав імя

                          Це про нього наш урок.     

 

 

IV. Актуалізація знань

        1. Хвилинка каліграфії.

              «Красиво писати  -   красу творити»  ,  -  говорить народна мудрість

                        Щоб правильно й гарно писати,

                        Нам з'єднання букв слід усім пригадати.

            Я пропоную вам повторити з'єднання букв:

              Ук ра їна

  • з поданих частин утворіть слово ( Україна) і запишіть     

     красиво у  зошит.

  • До якої частини мови належить слово.

( Це іменник, власна назва, неістота, відповідає на питання що ?).

  • Підберемо спорідненні слова(Українка,  українець,

українська).

  • Поставимо питання до слів. Визначимо, до якої частини мови належить.
  • Прочитаємо рядочок спорідених слів, визначимо корінь    ( -україн -)
  • Складемо усно речення з цим словом.
  • Із домашньої вправи зачитайте речення із цим словом.
  • Визначте основу речення.

          2.Робота з деформованим реченням.

                     Працьовиті, здавна, й, живуть, в, Україні, люди, волелюбні.

           ( Працьовиті і волелюбні люди здавна живуть в Україні).

  • Визначимо основу речення.
  • Чим виражені підмет та присудок?
  • Усно вставимо зв'язок слів у реченні.

 

V.  Закріплення навичок првопису власних і загальних іменників.

      -  Підберемо синоніми до слова Україна.               

                (батьківщина , Вітчизна).

          -   Як напишемо ці слова? (З великої букви, бо це власні назви

              ( іменники)).

          -  Що віднесемо до власних іменників.( Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів, свят, подій).

          1. Вибіркове письмо.

              Будемо уважно слухати текст, який читатимуть нам учні, вибиратимемо і записуватимемо власні іменники. Якщо слова – власні назви повторюватимуться, записати лише раз. 

               ( Діти по черзі зачитуватимуть текст, учні вибирають, коментують, записують слова у зошит, один учень- коло дошки).

1. Україна- це отча земля, рідний край, де ти народився.Широкі й чарівні простори, прекрасні села й міста.

            Могутньо котить до Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України- Дніпро. Буйною зеленню шумлять по його берегах сад, ліси. Золотистим морем розливається по безкраїх нивах жито- пшениця, всяка пашниця.працьовиті й волелюбні люди здавна живуть в Україні.

2.  Погляньте, діти, на карту України. На ній позначені крдони української землі, де з давніх- давен живе наш народ. А ця тонка смужка- найбільша річка України-Дніпро. Над Дніпром, на правому його березі, розташований Київ.Київ- найстаріше і найгарніше українське місто.Його почали будувати наші предки дуже багато років тому, ще до того часу, як прийняли християнську віру.хрестив нашу землю князь Володимир Великий.

3.   Кожна держава світу, які б народи не жили на її території, має свій герб, прапор та гімн.

       Герб-це пізнавальний знак- картинка. Герби бувають різні. Цей знак свідичть про те, чим славна держава, що символізує її міцність.

      Український народ має герб – тризуб.Це дуже старовинний знак.багато столітть назад запровадив його в Україні київський князь Володимир Мономах.

4.   Гімн- це найголовніша пісня країни.Для гімну України написані слова, які виражають найсердечніші думки іпрагнення нашого народу.Їх автор- український поет Павло Чубанський. До тексту підібрана ніжна і одночасно горда, непокірна мелодія композитора Михайла Вербицького.

      Всі найбільші свята українського народу, як- от День Соборності Україн, чи день народження тараса Шевченка, закінчуються урочистим виконанням нашого прекрасного Гімну.

Вчитель.     Синєву українського неба і золото неозорених пшеничних ланів   

                      перніс наш народ на свій прапор. Кольори ці мають ще інше

                        значення – « мир» і « богатство», бо народ наш є мирний і   

                        трудолюбивий.

    2. Робота із підручником

       Вправа 40          

 

Фізкультхвилинка   

          Ми говоримо про Україну, як велику нашу Батьківщину. Але ж у кожної людини є своя маленька батьківщина. З чого ж вона починається?.

  ( відповіді дітей. З нашого селища де ми народились, з вулиці на якій живемо, зі школи у якій навчаєиося, і т.д)

 Вчитель підсумовує відповіді дітей.

        Край де ми живемо- наша маленька Батьківщина.

                            Наша мати- Батьківщина,

                           Наш дім з малих дитячиї літ,

                           Звідсіль дороги і стежини,

                          Нам лежать в широкий світ.

- продовжимо рядочок і запишемо власні і загальні іменники, що називають слова рідні нам з дитинства( селище Широке, вул.Набережна, річка Інгулець, вулиця Леніна). 

3. Робота у парі.

    Попрацюємо разом із товаришем по парті.З одного із словосполучень складіть речення і запишіть у зошит.( Взаємоперевірка зошитів).

4. Робота в групах.

Діти, ви добре працбвали всі разом, а також у парі з товаришем. А тепер давайте попрацюємо у групі і виконаємо запропоновані завдання.

   Я пропоную вамобєднатися в групи за допомогою різнокольорових карток.

   Об'єднавши ваші картки за кольором, ви знайдете товариша по групі. Таким чином у нас утвориться 4 групи. А перш ніж ми розпочнемо працювати, пригадаймо правила роботи в групі.

                                   Правила .

1.Перед початком роботи слід обрати лідера, каліграфа, секунданта.

2. Потрібно уважно читати завдання.

3.Працювати варто так, щоб не заважати іншим.

4.Слід стежити за часом.

5.говорити можна по черзі, виховуючи думку кожного члена групи.

( діти працюють за блок –карткою.На ній 5 завдань.Кожен учень вибирає одне завдання і виконує його самостійно).

Картка В-1

1. Виписати з тексту власні іменники.

        Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі  Мориці на Черкащині.  Дитячі роки поета пройшли в селі Кирилівці. Тарас Григорович похований в місті Каневі над Дніпром.

2.Записати слова через кому.

     Письменник.  Місто.  Павло Тичина.  Донецьк.  Тиса.Уж.  Селище Олександрівка.  Орлик.  Кінь.

3. Поділити іменники у дві колонки: неістота чи істота.

    Десна, заєць, калина, зозуля, вітер, Олег, ведмідь, горобець, кущик, верба.

4.Вибрати правильну букву і записати слова.

  (Д,д)...есна,( Л,л)...аториця,( М,м)...істо,(К,к)...інь,( Л,л)...еся,(У,у)...країнка,

( П,п)...етрович,(Р,р)...ильський,( М,м)...оре,(А,а)...зовське.

5.Виправити помилки.

     Андрій петрович, річка дністер,місто вінниця,корова мілка,Кінь ворнний,чернеча Гора, учень іванов микола.

Картка В-2

1.Виписати з тексту власні іменники.

    Місто Київ побудовано на крутих берегах Дніпра. Його заснували три брати: Кий, Щек,  Хорив та їх сестра Либідь.Назвали його на честь старшого брата Кия.

2. Записати слова через кому.

   Село. Море. Кривий Ріг.Товариш. Шарик. Олена. Пчілка. Харків. Інгулець.

3.Поділити іменники у дві колонки:істота чи неістота.

   Дніпро, білка, лис, дятел, сніжок, Анна, лось, синиця, квітка, мак.

4.Вибрати правильну букву і записати слова.

   (К,к)...арпати,( Г,г)...ори,(Ч,ч)...еремош, (З,з)...емля,( К,к)...орова,

( Р,р)...омашка, (С,с)...тепанович, ( Р,р)...ічка, ( С,,с)...трий,(Г,г)...ордієнко.

5.Виправити помилки.

   Олена григорівна,Місто одесса, село ганівка,Річка Прут, собачка дружок, Кіт пушок, Поет іван франко.

 

Слідуюче завдання для групи – розгадати кросворд. Якщо учні правильно виконують це завдання одержаться такі ключові слова:

   1 група- розцвітай

  2 група- моя країна

  3 група-рідна серцю

 4 група-Україна

    Командири груп з цими словами утворюють речення.

Розцвітай, моя країна, рідна серцю Україна.

 

 

VI Підсумок уроку

  Ми любимо свою Вітчизну. Що ж нам треба робити, щоб розцвіла наша Україна.

Учні:   Щоб цвіла Україна моя,

           Ми даємо обіцянку нині;

           Вчитись так,щоб набуті знання

           Пригодились моїй Батьківщині.

- Знання- це найцінніший скарб для окремої людини і всього народу.

  Вправа «Інтерв'ю за три кроки»

   - Чого ти сьогодні навчився?

   - Про що хотів дізнатися більше?

   - Я кі запитання виникли з даної теми?

   - Що сьогодні видалося складним?

  - Як ти використовуватимеш те, що вивчив?     

 

Вчитель :  Дякую! Ви всі- справжні молодці.

                 Наш урок закінчився, але

                 Памятайте завжди, любі діти:

                 У житті всім портрібні знання,

                 А ще- завжди слід добро творити-

                Щохвилини та щодня!

 

 

 

 

 

                     

                                       

                                                         

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

           

                  

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 Всі слова записати по горизонталі:

 

1. Чорне, Азовське-це ...України

 

2.Дніпро впадає в ... море.

 

3. Володимир Великий, Володимир Мономах - це ...України.

 

4. Столиця України- місто....

 

5.Річка, символ України.

 

6.Інгулець-це ..., що протікає через наше селище.

 

7. Країна, у якій ми живемо.

 

4. Крізь Донбас повз терикони

 

    мчить... без перпони.

 

4.Не відома горам тиша:

   буйні води котить... .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 Всі слова записати по горизонталі:

 

1 . Країна, у якій ми живемо.

 

2.Так звали дівчинку в оповіданні І.Сенчика « Пасту»

 

3.Мальовничі гори України-... .

 

4. Невідома горам тиша:

    буйні води котить... .

 

5. Столиця України- місто... .

 

6. Ось... біжить невпинний, річка-символ України.

 

7. Через наше селище протікає... Інгулець.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

6

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всі слова записати по горизонталі :

1. Мальовничі гори України-... .

 

2.Могутня річка України-... .

 

3. Шлях верстає, гін за гоном,

    щоб з'єднатись з тихим...

 

4. На зеленій, на ... .

    просто диво на весні .

 

5. Моря України Чорне і ... .

 

6. Як волошки, голубий у Дністер впадає... .

 

7. ... два іскряться:

один-білий,  другий-Чорний.

 

8. А над Ужем, кожен знає,

    місто... зростає.

 

9. Крізь Донбас повз терикони

    Мчить... без перпони.

 

10. так звали хлопчика в оповіданні « Пастух рогатий» І.Сенченка.

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всі слова записати по горизонталі:

 

1.Карпати- мальовничі... України.

 

2.Київ-... України

 

3.Моря України-Чорне і ... .

 

4.Крізь Донбас повз терикони

    мчить... без перепони

 

5.Столиця України-місто ... .

 

6.Дніпро, десна,Тиса-це...України.

 

7. Як називається річка, що стерла дні?

 

8.Країна, у якій ми живемо.

 

9.Черемоші два іскряться:

один-Білий, другий-... .

 

 

 

Категорія: Відкриті уроки | Додав: olga_malyshko (07.04.2015)
Переглядів: 626 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Сьогодні
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Котра година?
Пошук
Друзі сайту
  • Official Blog
  • uCoz Community
  • FAQ
  • Textbook

  • Copyright MyCorp © 2024
    Конструктор сайтів - uCoz